A Warhammer 40K nem csupán egy játék, hanem egy epikus csata is az univerzum sorsáért, ahol a stratégia és a szerencse egyaránt szerepet játszanak
Ebben az útmutatóban részletesen bemutatjuk a játékmenet alapjait, hogy segítsünk a kezdőknek eligazodni a különböző fázisokban. Ha valaha is elveszettnek érezted magad a fázisok tengerében, ez az útmutató neked szól!
A Warhammer 40K egy fordulóalapú játék, ahol minden kör során a játékosok különböző akciókat hajtanak végre. Egy kör számos fázisból áll, amelyeket sorrendben kell elvégezni. Most bemutatjuk a legfontosabb fázisokat:
1.Parancsnoki fázis
2.Mozgási fázis
3. Lövési fázis
4. Roham fázis
5. Harci fázis.
A parancsnoki fázis a köröd első lépése, mondhatni ez a "stratégiai fázis". Ebben a fázisban a következőket teheted:
Parancsnoki pontok (CP) generálása: Minden játékos kap egy CP-t (command point), amelyet ún. stratagemekre használhat a körök során. Néhány esetben ha egy adott karakter szabálya úgy írja, akkor akár 2 CP-t is kaphat a játékos a saját köre alatt.
Objektívák foglalása: Ha vannak megszerzett objektívaid, akkor ezek pontokat hozhatnak neked ebben a fázisban. Általánosságban 1 objektíva 5 pontot hoz, kivéve ha a játék elején húzott misszió szabály mást mond.
Különleges szabályok aktiválása: Egyes egységek vagy karakterek különleges képességeket használhatnak ebben a fázisban, mint például aurahatások vagy buffok, amelyek javítják a sereged teljesítményét.
Ebben a fázisban az egységeidet a csatatéren elhelyezheted, hogy jobb helyzetbe kerüljenek a harc következő lépéseihez.
Mozgás: Minden egység rendelkezik egy Mozgás (Movement, M) értékkel, amely azt jelöli, hány hüvelyket (inch, ") képes haladni egy körben. Például, ha egy egység M 6”-vel rendelkezik, akkor legfeljebb 6 hüvelyket mozgathatod azt a terepen.
Haladás (Advance): Ha többet szeretnél mozogni, mint az egység alap M értéke, dobj egy D6 kockát, és add hozzá az eredményt. Az egység azonban nem fog tudni lőni vagy rohamozni, ha halad.
Távolságok és akadályok: A mozgás során figyelembe kell venni a tereptárgyakat. Egyes akadályok lassíthatják vagy blokkolhatják a mozgást.
A lövési fázisban az egységeid távolról támadhatják az ellenséget.
Cél kiválasztása: Minden egység kiválaszthat egy vagy több ellenséges egységet célpontként. Az egységedben minden modellnek előre meg kell határoznia, hogy melyik fegyvert használja és melyik célpontot támadja.
Lövés és találat: Minden fegyver rendelkezik ún. hatótávval (range), ezen a hatótávon belül lőhetsz az ellenfélre. Az ellenfélnek látszódnia kell, kivéve ha a fegyver rendelkezik az ún. indirect fire jelzővel. A célpontok kiválasztása után dobással dől el, hogy a lövések találnak-e. Minden fegyver rendelkezik egy Támadás (Attack) értékkel ami azt jelzi hány kockával dobsz. Ezek után van a Találat (BS/WS) érték, amely azt mutatja, milyen eredmény szükséges a kockán ahhoz, hogy eltaláld az ellenfelet. Például, a BS 3+ azt jelenti, hogy 3-as vagy annál magasabb dobással találsz be.
Sebzés: Ha eltaláltad az ellenfelet akkor még dobnod kell, hogy a találat sebet okoz-e. Ehhez az egységed fegyverének Erő (Strength, S) értékét hasonlítsd össze az ellenség Ellenállás (Toughness, T) értékével. Ennek a kiszámitásában segítségedre lesz a lentebb látható "súgó" kép.
Mentő dobás és pánceltörés: Ha sebzést okoztál, az ellenség megpróbálhatja kivédeni azt a Mentő (“Save”) dobással. Azt, hogy milyen mentő dobást kell az ellenfelednek dobnia azt a modellek SV (mentő) értéke és a fegyvered AP (páncéltörés) értéke határozza meg. Amennyiben például egy egységnek 2+ az SV értéke akkor az ellenfelednek 2 vagy annál magasabb számot kell megdobnia a sikeres kivédés érdekében. Ha a fegyvered rendelkezik AP értékkel akkor az AP-t vond ki az ellenfél SV értékéből. Példa: Az ellenséged SV értéke 2+, viszont te egy AP -1-es fegyverrel támadod, akkor az ellenfélnek a 2+ helyett 3+-ot kell dobnia.
Ez alapján a kép tudod kiszámítani mekkorát kell dobnod, hogy a támadásod sikeresen sebezzen
A roham fázisban egységeidet közvetlen közelharcba küldheted az ellenség ellen.
Célpont kiválasztása: Válaszd ki, melyik egység szeretne rohamozni, és jelöld meg a célpontot.
Dobás: Dobj 2D6-os kockával, hogy meghatározd, hány hüvelyket haladhat a rohamozó egység. Ha a dobott érték eléri vagy meghaladja a célegység és a rohamozó egység közötti távolságot, akkor sikeres a roham.
Fedezőtűz (Overwatch): A célpont (vagy akár más hatótávon belüli ellenséges egység) megpróbálhat rálőni a rohamozókra, mielőtt azok elérik a célt. Ez egy speciális lövési lehetőség amely 1CP-be kerül és amelyben minden lövés 6-os dobással talál be (vannak ritka kivételek).
A harci fázisban az egységeid közvetlen közelharcban csapnak össze az ellenséggel. Ez a fázis izgalmas és intenzív pillanatokkal jár.
Előrenyomulás (Piling In): A harc kezdetén minden közelharcban részt vevő egység legfeljebb 3 hüvelyket mozoghat az ellenséges egységek irányába, hogy jobb támadási pozícióba kerüljön. Ezt a lépést Piling In-nek hívják.
Támadások végrehajtása: Az egységeid minden modellje, amely elég közel van az ellenséges egységekhez (max. 1 hüvely, illetve ún. base-to-base kontakt) közelharci fegyvereivel támadhat. A harc ugyan úgy megy végbe mint a lövési fázisnál, kivéve, hogy itt nem játszik szerepet a fegyverek hatótávja.
Konszolidáció (Consolidation): A támadások után az egységeid legfeljebb 3 hüvelyket mozoghatnak, hogy közelebb kerüljenek az ellenséges egységekhez. Ez a lépés az ún consolidation.
Mindezek után jön az érdekes része a dolognak. Amennyiben az ellenfél túlélte a támadásainkat akkor bizony visszaüt ugyan úgy, mint ahogy mi ütöttünk.
Zárszó
Reméljük, hogy az itt megosztott információk segítettek jobban megérteni a játék menetét. Ne feledjétek azonban, hogy az igazi élmény a gyakorlásból és a játék közben szerzett tapasztalatokból fakad. Minden csata egy újabb lehetőség a fejlődésre és arra, hogy mélyebben megismerd sereged erősségeit és gyengeségeit.
Készen állsz, hogy a tanultakat a gyakorlatban is kipróbáld? Látogass el egyik klubnapunkra, és hozz olyan döntéseket, amelyek meghatározzák a galaxis jövőjét! Sok sikert a csatatéren, parancsnok!